FALKÖPING 2026-09-16.

På förmiddagen lämnade 30 medlemmar Grästorp och Vara för att åka till Osterian i Falköping. Där lät vi oss väl smaka en ostbuffé. Många olika ostar med tillbehör, skinka, salamikorv, ostpaj, bröd och kex med mera serverades. I butiken kunde vi handla och provsmaka mer ostar eller köpa något gott från buffen.

Foto: Kerstin Vinberg

När vi mätta vände hemåt svängde vi in till Vilske-Kleva och nostalgimuseet. Där tog Ros-Marie Wallander emot och guidade oss runt. I flera rum visades hur olika affärer hade kunnat sett ut förr. Det fanns en lanthandel, leksaksaffär, damekipering, systembolag och en skolsal. Massor med radioapparater, kameror och andra föremål från förr. En riktig nostalgikick för oss alla. Livliga samtal om alla saker man kände igen.

Guide/Ägare Ros-Marie Wallander Foto: Kerstin Vinberg.

Det obligatoriska eftermiddagskaffet intogs på Falbygdens Struts Gårdsbutik/Café. Sockerkaka bakad på strutsägg (antagligen bara ett) bjöds det på till kaffet. Man kunde gå och titta på strutsarna i deras inhägnad.

Foto: Jan Vinberg.

Mycket belåten med utflykten återvänder vi till hemorten.

RESEKOMMITTEN/KERSTIN VINBERG.